ÇUKUROVA ÜNİVERSİTE SANAYİ İŞBİRLİĞİ VAKFI KURULUŞ ÖYKÜSÜ

Göreve geldiği günden itibaren öğrenci memnuniyeti yüksek, başarılı öğrencilerin tercih ettiği bir eğitim modeli oluşturmak ve araştırma altyapısını geliştirerek Çukurova Üniversitesini daha ilerilere taşımak isteyen Rektör Prof. Dr. Meryem Tuncel’in başlattığı yoğun girişimler neticesinde Adanalı iş insanlarının desteğiyle kısa adı ÇÜSİVAK olan Çukurova Üniversite Sanayi İşbirliği Vakfı 15 Mart 2022 tarihinde kurulmuştur.

Bu amaç doğrultusunda, Yükseköğretime Giriş Sınavında (YKS) sayısal puan türünde ilk 3000’e girerek Mühendislik ve Tıp alanlarında Çukurova Üniversitesini tercih edecek öğrencilere burs verilmesi ile ilk faaliyetlerine başlayan Vakıf, ayrıca Adana’da üniversite-sanayi işbirliğine yönelik çok önemli bir adımdır.

ÇÜSİVAK Yönetim Kurul Başkanlığını Rektör Prof. Dr. Meryem Tuncel, Başkan Vekilliğini ise Adana Sanayi Odası Meclis Başkanı İsrafil Uçurum yürütmektedir. Vakfın Yönetimi Kurulu üyeleri Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlter Ünlükaplan, Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, Adana Organize Sanayi Bölgesi(AOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sütçü, AOSB Başkan Vekili Ömer Kaya, ve İş insanı Bülent Bilici’dir.

Çukurova Üniversitesi ve iş insanlarının iş birliği ile kurulan ÇÜSİVAK tarafından, Mühendislik ve Tıp alanlarında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve Çukurova Üniversitesini tercih öğrencilerimizden sayısal puan türünde; İlk 100’e girenlere ayda 10.000 TL, 101 ile 500 arasına girenlere ayda 8.000 TL, 501 ile 1000 arasına girenlere ayda 7.000 TL, 1001 ile 2000 arasına girenlere ayda 6.000 TL ve 2001 ile 3000 arasına girenlere ayda 5.000 TL burs desteği dokuz ay boyunca ve geri ödemesiz şekilde verilmektedir. Burs verilen öğrenciler, belirlenen bir ortalama notun altına düşmemeleri, yıl kaybetmemeleri ve disiplin cezası almamaları kaydıyla, eğitimleri boyunca her yıl Ekim ayından başlamak üzere dokuz ay boyunca geri ödemesiz bursla desteklenmektedir.

Vakfın tek gelir kaynağı, hayırseverlerin yaptığı bağışlardır. Başarılı olup da maddi imkânları sınırlı olan öğrencilerimize değerli katkılar sunacak olan Çukurova Üniversite Sanayi İşbirliği Vakfı Bursunun sürdürülebilirliği için bağışların devamlılığı çok büyük önem arz etmektedir.